מוזיאון חדש בעיר המדע והתרבות: המוזיאון העירוני להנצחת הגבורה היהודית במלחמת העולם השנייה ובמערכות ישראל

ביוזמת המחלקה לקליטת עלייה בעיריית רחובות, ראש העיר רחמים מלול , ומ"מ ראש העיר - זהר בלום, ובשיתוף משרד הקליטה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print

אמש התקיימה הפתיחה החגיגית של המוזיאון במעמד שר החקלאות ופיתוח הכפר – ח״כ עודד פורר, שר התיירות – יואל רזבוזוב, ראש העיר – רחמים מלול, ממלא מקומו – זהר בלום, חברי מועצה בעבר ובהווה, מנכ״ל עיריית רחובות – מאיר דהן, מנכ״ל החברה העירונית – אייל פרנקל, מנהלת מחלקת הקליטה – אילנה תבוריסקי, אברהם גרינזייד – יו״ר ארגון ותיקי מלחמת העולם השניה, קונסולים זרים, מכובדים נוספים ותושבות ותושבים.

עם סיום הטקס נערך המעמד החגיגי של גזירת הסרט בכניסה למקום על-ידי ראש העיר, השרים ואברהם גרינזייד, וכן סיור מיוחד למכובדים וטקס קביעת מזוזה בפתח המוזיאון.

שערי המוזיאון החדש נפתחו ביוזמת המחלקה לקליטת עלייה בעיריית רחובות, ראש העיר רחמים מלול ומ"מ ראש העיר זהר בלום, ובשיתוף משרד הקליטה.

האתר מנציח את זכר שישה מיליון יהודים שנספו בשואה, כמיליון וחצי יהודים שלחמו במלחמת העולם השנייה – כ-250,000 מתוכם איבדו את חייהם במלחמה, וכן את תושבי רחובות שלחמו במערכות ישראל. המוזיאון ישמש עדות כנה לגבורתם של בני הדור, מייסדי מדינת ישראל.

המוזיאון ממוקם ברח' סמילנסקי 7, והציבור מוזמן לבקר בו בשעות פעילותו.
במהלך העשור האחרון אסף צוות המחלקה לקליטת עליה חומרים היסטוריונים מגוונים ורבים למוזיאון החדש, המציגים סיפורים מזיכרונם של הווטרנים (ותיקי מלחמת העולם השנייה עולי ברית המועצות) המתגוררים בעיר, תיעוד חייהם של ניצולי שואה, אסירי גטאות – וגם סיפורים אישיים, חפצים וזיכרונות של תושבות ותושבי העיר שלחמו במערכות ישראל.

במסגרת ההכנות לקראת פתיחת המוזיאון, פנתה המחלקה לקליטת עלייה לתושבים שיש ברשותם פריטים היסטוריים מתקופת מלחמת העולם השנייה (1939-1945) ולמשפחות בעיר המעוניינות להנציח את זכר יקירם במוזיאון החדש – עדיין ניתן לשלוח פריטים ומידע כגון תמונות, חפצים, מכתבים, אותות, מסמכים ועוד.

לזכור מיליון וחצי יהודים שלחמו במלחמה הזו. אברהם גרינזייד, יו״ר ארגון ותיקי מלחמת העולם השניה [] צילומים: דוברות עיריית רחובות
ראש העיר, רחמים מלול: "במדינת ישראל חיים כ-400 וטרנים. הם הולכים ומתמעטים מיום ליום ומשנה לשנה. אנחנו מחויבים להנציח את גבורתם. המוזיאון החדש מעלה על נס את מורשתם, וכך אנו מוודאים כי ההיסטוריה שלהם תיזכר לעד. אנו שמחים להקים מוזיאון כזה דווקא ברחובות, ולחבר בין שואה לגבורה, גלות, גאולה וזיכרון".

השר עודד פורר אמר: ״הֵקַמתם כאן מוזיאון לתפארת ואני מקווה שכל אחד ואחת יעברו פה לפחות פעם אחת״.

שר התיירות יואל רזבוזוב ציין: "מוזיאון הווטרנים ברחובות הוא מוסד ערכי וחינוכי, אך יותר מכל חשוב לנו כעם, כי "עם שאינו יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל".

אברהם גרינזייד, יו״ר ארגון ותיקי מלחמת העולם השניה: ״כולם צריכים ללמוד על גבורתם של ותיקי מלחמת העולם השניה. חשוב לזכור שמיליון וחצי יהודים לחמו במלחמה זו, וחשוב לזכור את הניצחון על גרמניה הנאצית. תודה גדולה מאלה שלחמו נגד הנאצים על העבודה בהקמת המוזיאון הזה – עם ישראל חי״.

מ"מ ראש העיר, יו״ר וועדת הקליטה, זהר בלום: "אנו בני דור ההמשך, מבטיחים לעצמנו בכל שנה: לזכור ולעולם לא לשכוח. חובה כפולה עומדת לנו, חובה כלפי הלוחמים ודור הניצולים שחוו את הזוועות ואיבדו את בני משפחתם במלחמה מול הצורר הנאצי – וחובה נוספת כלפי ילדינו ונכדינו, בני דור ההמשך. כולנו מתחייבים לזכור ולא לשכוח. המוזיאון החדש ישרת את המטרה ויהיה לפינת זיכרון וניצחון בלב העיר".

מנהלת המחלקה לקליטת עלייה, אילנה תבוריסקי: "אנו מזמינים את תושבי רחובות להגיע למוזיאון ולהכיר עולם אחר, עולם שמנציח את מי שבזכותם קמה המדינה שלנו. תיעדנו סיפורים ועדויות מפיהם של הווטרנים – ותיקי המלחמה, של ניצולי השואה ואסירי גיטאות, סיפורים מפיהם של מי שהיו עובדי עורף בזמן המלחמה, מי שחוו את המצור על לנינגרד, ושל ילדי המלחמה ההיא. במוזיאון יועברו הדרכות, סדנאות והרצאות רבות לתלמידי בתי הספר בעיר כדי לחזק את הקשר הבין-דורי בקרב התושבים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

הקודם
הבא
דילוג לתוכן