רס"ן איתמר אלחרר שנהרג הלילה – בוגר 'ישיבת הדרום' ברחובות

הודעת הרשות המקומית נחל שורק: "איתמר ייזכר בליבנו תמיד כאדם ערכי, חייכן וצנוע, שערכיו ואהבתו הגדולה לארץ ולאדם הם שאפיינו את חייו ודרכו"

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print
רב-סרן אופק אהרון ז״ל, בן 28, ורב-סרן איתמר אלחרר ז״ל, בן 26, נשוי, מפקדי פלגה ביחידת 'אגוז', נהרגו בלילה שבין רביעי לחמישי, כתוצאה מירי במהלך פעילות אבטחה סמוך למחנה צה"ל בבקעת הירדן.
אלחרר סיים את לימודיו לפני 8 שנים, מחזור נ"ו ב'ישיבת הדרום' ברחובות. חבריו לשכבה קיבלו בתדהמה את דבר מותו, וסיפרו על חברם היקר: "איתמר אהב ספורט, אהב לעזור לכולם, הייתה לו תמיד מוטיביציה לשירות קרבי, והתגייס למסלול ביחד עם חברים נוספים מהשכבה".

הרשות המקומית נחל שורק הודיעה עם היוודע דבר האסון: "בלב כבד אנו פותחים את הבוקר בבשורת איוב. איתמר אלחרר מבני-ראם הוא קצין צה"ל שנהרג הלילה בפעילות מבצעית בבקעת הירדן. היה בן 26 בנופלו, בנם של דבי ומוטי, נישא רק לפני שנה לאור בחירת ליבו, ושירת כקצין מוערך מאוד ביחידת 'אגוז'.

איתמר ייזכר בליבנו תמיד כאדם ערכי, חייכן וצנוע, שערכיו ואהבתו הגדולה לארץ ולאדם הם אלה שאפיינו את חייו ודרכו. משפחת אלחרר היקרה, אין מילים להביע את ההלם והכאב. קהילת נחל שורק כולה כואבת איתכם את האסון הנורא ומשתתפת בצערכם הבלתי נתפס. משמים תנוחמו. תהא נשמתו צרורה בצרור החיים".

משפחתו של הקצין המנוח ביקשה להימנע מסיקור מסע ההלוויה בכל דרך בבני-ראם ובקריית-מלאכי.

מפקד פיקוד מרכז, אלוף יהודה פוקס ודובר צה"ל, תא"ל רן כוכב, מסרו פרטים נוספים אודות התקרית, מהם עולה כי שני צוותים יצאו לפטרול בסמוך למחנה הצבאי ללא תיאום, לאחר שיום קודם לכן נגנבו קסדה וציוד לראיית לילה. הצוותים נתקלו האחד בשני, ונפתחה אש מטווח קצר שהובילה למותם של שני הקצינים.

רס"ן אופק אהרון ז"ל ורס"ן איתמר אלחרר ז"ל

צוות אחד, המונה שלושה מפל"גים (מפקדי פלגות) וחייל בפלוגה נתקל במפק"צ (מפקד צוות) אחר שיצא לסייר גם כן. הקצין שיצא לבדו הלך במרחב שבו ראה מוקדם יותר באותו יום תנועות חשודות, על-מנת למצוא גם כן רמזים למבצעי הגניבה. במהלך הסריקה לא זיהה דבר חשוד במרחב וסף דריכותו ירד במקצת. במקביל, כ-200 מטרים משם, הרביעייה מזהה דמות חשודה. הם מחליטים לאגף אותו ומתקדמים לכיוונו. בקצה הסוללה הם מטפסים ומזהים אותו בעזרת אמצעי לראיית לילה, במרחק כ-200 עד 300 מטרים מהם. הלוחמים מתקדמים לכיוונו, מצמצמים טווח ומגיעים לטווח קרוב אליו.

לפתע, הקצין שיצא לבדו שומע רעש מאחוריו, הוא מסתובב והצוותים נתקלים אחד בשני. הוא משוכנע שיש מולו אויב עם נשקים והם משוכנעים שהוא אויב. מתקיימת פתיחה באש, בטווחים קצרים מאוד. בחקירת מצ"ח עליה הורה הרמטכ"ל כוכבי, ייבדק מי פתח באש ראשון. בתדריך שהעבירו מפקד פיקוד מרכז ודובר צה"ל הדגישו כי לא בוצע נוהל מעצר חשוד, אלא היתקלות בטווח קצר של 10-15 מטר, זיהוי מוטעה ופתיחה באש – מבלי שבוצע ירי באוויר לפני.

אלוף פיקוד המרכז עוד ציין כי  האירוע נמשך שניות ספורות, ותוך כדי האנדרלמוסיה שהתחוללה הכוחות הבינו שהם יורים על עמיתיהם.

עוד ציין האלוף פוקס כי לפי ההוראות החדשות לפתיחה באש לא היה צריך להתבצע נוהל מעצר חשוד, והוסיף כי צה"ל תומך במפקד הצוות שהיה מעורב באירוע, "דואג לו ומחבק אותו".

תא"ל רן כוכב, דובר צה"ל, ציין כי מדובר באירוע קשה ומורכב מאוד: "איבדנו שני מפקדים, קצינים מעולים. אבדה גדולה ליחידה, לחטיבה, לפיקוד, לצה"ל כולו". האלוף פוקס הוסיף: "איבדנו שני מפקדי פלגות רציניים מאוד ב'אגוז', שניבאו להם עתיד גדול. משתתף בצער המשפחות".

הרמטכ״ל אביב כוכבי: "האירוע הלילה הוא אירוע קשה ביותר ומצער מאוד. אני מבקש לשלוח את תנחומיי העמוקים למשפחות ההרוגים, משפחת אהרון ומשפחת אלחרר, ואני רוצה לחזק את כל החיילים והמפקדים המעורבים באירוע. השמירה על חיי אדם היא בראש מעיינינו, וחובתנו לתחקר את האירוע ביסודיות ולהפיק ממנו לקחים בכל התחומים, בכל הנושאים ובכל רמות הפיקוד. התחלנו באופן מיידי בתחקור האירוע ובנוסף לכך כבר היום תקום ועדת בדיקה בראשות אלוף במילואים ובהשתתפות מפקדים ומומחים רלוונטיים. נרד לעומק הדברים ונעשה זאת בטווח הזמן המיידי".

בהמשך דבריו ציין כוכבי כי הורה "על יום של עוצר פעילות בכל הצבא, שמטרתו למידה של האירועים שהתרחשו לאחרונה בצה"ל. חובה על כולנו ללמוד אותם, להעמיק בהם וליישם את הלקחים בהתאם. אסור לנו לפסוח על אף סעיף, בכדי למנוע את האירוע הבא. צה"ל נבחן בפעילות המבצעית והישגיה, ובאיכות האימונים, אך לא פחות מכך בשמירה על חיי אדם. עלינו לעשות כל שביכולתנו כדי למנוע אירועים מסוג זה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

הקודם
הבא
דילוג לתוכן